top of page

Looking for an open-and-go nutrition unit? You've come to the right place!

 

This unit study covers the basics of nutrition. Includes 5 video lessons, a printable workbook, and answer keys. A perfect curriculum for elementary and middle school students.

 

Note that this unit study is also included in a full-site subscription.

 

You will receive

  • a digital download of all the worksheets ready to print at home or have bound locally (available immediately and linked on each individual lesson page in the unit)
  • a separate digital download of answer keys for all worksheets (delivered with confirmation of your unit access)
  • 1 year access to the video lessons (access will be set up by our team within 48 hours of purchase)

 

The lessons included are:

  1. Intro to Nutrition

  2. Macronutrients Part 1

  3. Macronutrients Part 2

  4. Micronutrients

  5. Choosing Food

More detailed descriptions here!

 

PLUS by purchasing the unit, you also gain access to a curated video library of outside resources to help extend your learning!

Nutrition Unit Study

$14.95Price
    bottom of page